Used 2023 Northwood Arctic Fox Grande Ronde 30-5RD
COMING SOON! CONTACT US TO RESERVE THIS UNIT TODAY!
Northwood Arctic Fox Grande Ronde fifth wheel 30-5RD highlights:
- Queen Bed
- Tri-Fold Sofa
- Carousel Dinette Converts to 43" x 94 Sleeping Area
- 12 Cu. Ft. Refrigerator
Enjoy each adventure with this fifth wheel in tow, and take along extra family or friends thanks to the tri-fold sofa and convertible carousel dinette that offers a 43" x 94" sleeping space for one or two more. Double slides create added living space inside, and the 16' 6" awning outside creates a large covered area for spending time outdoors protected from the elements during the daytime hours as well as at night. You will enjoy cooking in the spacious kitchen area provided which features a large countertop with double sink, a range and microwave oven, plus a 12 Cu. Ft. refrigerator for your perishables. There is also a pantry for your dry goods and snacks. In front, a private bedroom with queen bed slide offers a quiet and comfortable night's rest with plenty of storage for your things between the full front wall wardrobe, dresser, nightstands, and extra wardrobe found within the slide. You can choose an optional king bed if you like a bit more sleeping space or add the optional washer and dryer for convenience on longer trips.
Any Northwood Arctic Fox Grande Ronde fifth wheel is built on a custom off-road chassis with a wide-body floorplan and offers a true four-season RV with high density block foam insulation, heated and insulated holding tanks, and the all-foam condensation resistant A/C ducts. The interior offers cathedral arched ceilings with plenty of headroom for the tallest family member, slow rise night shades for privacy, skylights in the kitchen and above the shower, a telescoping lighted vanity mirror and lock box, plus a USB charging port at the dinette and on both sides of the bed.
Stock# 26U147P
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2280 lbs |
| GVWR | 15600 lbs |
| Dry Weight | 12490 lbs |
| Cargo Capacity | 3110 lbs |
| Fresh Water Capacity | 88 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 65 gals |
| Tire Size | LT235/85R16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 10210 lbs |
| Water Heater Capacity | 16 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 40" 110 LED Smart TV |
| Awning Info | 16' 6" Carefree Travel’R 12V LED Awning w/Adjustable Pitch HW |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4N15D302XP0156443 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Northwood Manufacturing was founded in 1993 by Ron Nash. Northwood employs close to four hundred people, making us one of the largest private-sector employers in the area. Northwood Manufacturing is located just outside La Grande in Northeastern Oregon, amidst the scenic Blue Mountains.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

