Used 2023 Coachmen RV Prism LE 2150CB
JUST ARRIVED! ONLY 16,730 MILES!
Coachmen RV Prism LE Class C diesel motorhome 2150CB highlights:
- Cab-Over Bunk
- Full Bath
- Kitchen Pantry
- Three Burner Cooktop
- 12V Refrigerator
- Swing-Arm TV
This motorhome will meet your needs perfectly, whether you're camping on the weekends or going full-time! The U-shaped dinette slide out will not only be good for dining, but will also provide more interior space and additional sleeping space. You'll find a three burner cooktop with an LP oven in the kitchen, along with a microwave oven, a pantry, and a countertop extension for more prepping space. When you're ready for bed, the rear corner double bed will provide exceptional comfort, especially with an upgraded mattress, and you can freshen up in the full bath in the morning before heading out for the day!
The Prism LE Class C diesel motorhome by Coachmen is ready for adventure when you are! The driver will love the rotating/reclining captain's seats, along with a backup monitor and camera and exterior LED marker lights when parking at the campground. A 3.6kW Onan LP generator comes standard, plus a power awning, a power double entrance step, and solar power prep. You will appreciate the solid construction materials, such as Azdel composite sidewalls, and the crowned laminated roof will add to its durability. The interior includes LED lights throughout, hardwood cabinet doors, day/night shades, and 12V USB charging stations for your tablet, phone, and camera. Fulfill all your camping and traveling dreams with the Prism LE Class C diesel motorhome!
Stock# 25U245P
Chassis: 3500 Sprinter
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9517 lbs |
| Cargo Capacity | 1513 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 27065 |
| Engine | V6 3.0L |
| Chassis | 3500 Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26 gals |
| Wheelbase | 188 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Double |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Swing-Arm 24" TV |
| Awning Info | Power |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | W1X8E33Y4MN176369 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Coachmen RV is built upon a simple principle… "Dedicated to the enrichment of your life." By providing you with long term value through all that we do, our focus is on providing a product with superior value and backing it through superior service and support. Once you become a Coachmen owner, we are committed to enhancing your Coachmen RV ownership and lifestyle experience… creating friends for life and memories that will last a lifetime.
At Coachmen you will find a rich history of commitment from our Team Members. This commitment extends to our owners and in the pride we have for our brand. The close relationship that we share with our owners and our dealers is a quality that others have been trying to mimic over our 57 year history. Our goals and principles remain well in focus.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

