Used 2022 Highland Ridge RV Range Lite Air 19MBH
JUST ARRIVED! DOUBLE BUNK FLOORPLAN!
Highland Ridge Range Lite Air travel trailer 19MBH highlights:
- Murphy Bed
- Double-Size Bunks
- Outdoor Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Jackknife Sofa
You will be able to use this Range Lite Air travel trailer for all sorts of trips since it provides you with a ton of sleeping space. There are double-size bunks for the kids, a Murphy bed up front for you which can be sectioned off with a privacy curtain, and a U-shaped dinette that can be used as both a bed and a dinner table. The lower bunk has storage underneath, and there is also exterior storage that you can use to bring along extra equipment. A full bathroom will keep everyone fresh, and the complete kitchen has a convection microwave, two-burner recessed range, and 8-cubic foot refrigerator for making meals to feed a large group. You can even head outside to make meals at the outdoor kitchen if you want to soak up the fresh air.
It doesn't take much effort at all to get the Highland Ridge Range Lite Air travel trailer to its next destination! These trailers have been constructed with a Thermal Seal which includes an enclosed, insulated, and heated underbelly and fully insulated roof with a PVC roofing membrane. The 15" off-road radial tires with aluminum rims and rubber torsion axle with increased ground clearance adjustments help you get to your location, and the power tongue jack and stabilizer jacks help set-up run smoothly. The Magnum Roof system is a reliable and durable product that will withstand years of adventures, and the marine-grade exterior speakers add some fun to the outdoors. You also have the ability to add an optional off-grid solar package that comes with a 180W panel and 30AMP controller.
Stock# 26U087P
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 4470 lbs |
| Cargo Capacity | 1030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" 12V LED TV with Built-In AM/FM/Bluetooth Sound Bar |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 58TBH0AK3N3RB3074 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
For us, it’s all about solving the problems RVers encounter every day, building the RVer’s RV. Through deliberate design, year after year, we come up with creative RV solutions that make time at camp a little easier, and a lot more comfortable. You’ll enjoy time spent in your home away from home and own the outdoors with a Highland Ridge RV.
It all started in March of 2014 when Jayco purchased assets of Open Range RV. Today, Highland Ridge RV is a subsidiary of Jayco and operates its own manufacturing facilities, service and warranty group, sales team, management and leadership teams. We’re proud to be associated with a company that shares our same commitment to great quality, integrity, vision and values.
The Highland Assurance is our commitment to quality and deliberate design. It’s building RVs that are rooted in the experiences and suggestions of RVers who know what they like, what works and what doesn’t. Most importantly, it’s about assuring you an enjoyable and trouble-free experience. From the factory to the campground, we’ve got your back.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

