Used 2022 EAST TO WEST Alta 3150KBH
COMING SOON! CONTACT US TO RESERVE THIS UNIT TODAY!
EAST TO WEST Alta travel trailer 3150KBH highlights:
- Double Slides
- King Bed
- Walk-In Pantry
- Stainless Steel Refrigerator
- Sleeps Eight
- Fireplace
If you're looking for a travel trailer to take tailgating, this Alta model is the one! After you've unloaded the pass-through storage and set up the 20' power awning, start lunch on the outside kitchen, complete with an outdoor 40" LED TV! Since there are dual entry doors you can enter in through the main living area, or the full bath for convenience. The little ones are sure to spend most of their time in the rear bunkhouse that includes a flip-up bunk under the sofa, plus a second bunk across the room. The adults can visit at the booth dinette or on the tri-fold sofa, and check out the front private bedroom with sliding doors and a king bed for all-around comfort!
Each Alta travel trailer by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, Azdel Onboard composite panels, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find two marine-grade exterior speakers, 4-point electric stabilizer jacks, and Furrion back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. There are USB charging stations for your tablet or phone, upgraded Congoleum linoleum flooring that is easy to keep clean, and designer solid surface countertops you are sure to love. The 15,000 BUT ducted A/C with quick cool and 35,000 BTU furnace will keep you comfortable in any season, and the 81" interior ceiling height will provide ample space to move about without feeling confined. Start a new adventure in an Alta travel trailer today!
Stock# 26U144P
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 891 lbs |
| Dry Weight | 7911 lbs |
| Cargo Capacity | 3380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Power With LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2ALXB6N9004618 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Thank you for considering EAST TO WEST! Our company has adopted a corporate philosophy that focuses on people working together to create high-quality, value-added products! We offer a limited number of floor plans compared to competition to guarantee that all of our models are providing our dealers and customers with quality products that offer long-term value. Our team has common goals to continue quality improvement, increase team productivity, reduce production costs, and conserve energy and natural resources.
EAST TO WEST RVs are proudly hand crafted in the USA! We set our company expectations high and encourage team collaboration so that we continue to challenge ourselves to innovate and improve each day. Superior customer service is also the cornerstone of our initiative. We invite you to join our EAST TO WEST family!
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

