Used 2021 Keystone RV Montana High Country 385BR
HANDYMAN SPECIAL - SOLD AS IS!
Keystone Montana High Country fifth wheel 385BR highlights:
- Middle Extra Room
- Loft Area
- Residential Refrigerator
- Coffee Station
- MORryde Solid Step
- Outdoor Kitchen
Having an extra room to be utilize as you wish makes living in your RV easy! This bonus room can be your office thanks to the desk, and an extra living space with sleeping space on the hide-a-bed sofa. You can utilize the loft area for storage or more sleeping space. The chef of the family can prepare breakfast on the three burner cooktop or use the handy residential microwave, and the outdoor kitchen will be great for making dinner in the evening. The hide-a-bed sofa in the rear living area along with the power theater seating and booth dinette allow you to relax after a day of hiking or biking and the full bath includes a shower with a seat to easily clean up.
With each Montana High Country fifth wheel by Keystone you will enjoy family-friendly features, lightweight floorplans, and drop-frame construction for maximum storage. Each model is built for four season living with the heated and enclosed underbelly and the astrofoil insulated slide floors and underbelly. The Mystic Ash cabinetry, hardwood decorative slideout fascia, and accent crown molding create a luxurious fifth wheel everyone can get used to. These models include a Whisper Quiet A/C system to cool your space quietly and evenly, plus there is a 35,000 BTU furnace that will allow you to extend your camping season. The Montana High Country fifth wheels are equipped with a Road armor shock absorbing hitch pin for easy towing, and set-up will be a breeze with the Hitch Vision with LED lighting. There are many more features to love about these fifth wheels, like the MaxTurn front cap, the Solera series power awning(s), the residential appliances, and the list goes on!
Stock# 25U142P
| Sleeps | 10 |
| Slides | 4 |
| Length | 40 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2580 lbs |
| Dry Weight | 13418 lbs |
| Cargo Capacity | 3082 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 98 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16F |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Jensen LCD TV |
| Awning Info | 11' and 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF38523MA744599 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

