Used 2020 Keystone RV Cougar 364BHL
COMING SOON! CONTACT US TO RESERVE THIS UNIT TODAY!
Keystone Cougar fifth wheel 364BHL highlights:
- Rear Bedroom
- Loft with Ladder
- Dual Entry
- Kitchen Island
- Outside Kitchen
- Patent-Pending Windshield
You won't believe how functional and fabulous this Cougar fifth wheel is! Not only will you and your spouse be able to sleep in luxury with your own master suite, but your guests or kids will also have a fantastic space to call their own with the rear bedroom. This space has a full-size bed on the bottom and a full-size loft with ladder above. It also has its own half bathroom with the second exterior entry door. The full-size pantry in the kitchen will give you a place to hold snacks for everyone, and the 68" tri-fold sleeper sofa will be great for relaxing or sleeping. And there is so much more to enjoy!
You won't find anything else quite like the Cougar fifth wheels and toy hauler from Keystone RV! Quality construction, stylish features, and technological innovation are just a part of what makes the Cougar a best-selling brand. You'll find an exclusive 90-degree Maxturn technology which enables you to maneuver better than ever, and the iN Command Pro Series master control panel gives you complete control over the power, slides, awnings, HVAC, and more. You will especially appreciate the heated and enclosed underbelly, which is a part of Keystone's Climate Guard protection, because it will make it possible to vacation any time of the year. And don't forget about the 81-gallon fresh water tank which will allow you to carry more fresh water so that you can stay away longer.
Stock# 26U150P
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 3 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2200 lbs |
| Dry Weight | 11277 lbs |
| Cargo Capacity | 2723 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen, Full |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Rapid Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED HDTV |
| Awning Info | 12' and 12' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF36423L2503138 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

