Used 2019 Palomino Columbus Castaway 86FK
JUST ARRIVED! PICTURES COMING SOON!
Palomino Columbus Castaway destination trailer 86FK highlights:
- Four Slides
- Dual-Sink Vanity
- Walk-In Closet
- Kitchen Island
- Theater Seating
Explore new sights and embark on countless exciting adventures with this Columbus Castaway destination trailer! With opposing slides in the front kitchen area, this trailer provides extra room for a kitchen island and full-length countertop that will make meal preparations run smoothly, and while the master chef cooks up a delicious meal, the rest of the family can socialize together in the kitchen area on the theater seating or free-standing table with chairs. You will also find it easy to clean up after dinner with the double sink, and no meal will go to waste since it will easily be stored in the residential refrigerator.
For those who have a favorite lakeside getaway or cabin in the mountains but also enjoy the mobility of a trailer, this new line of Palomino Columbus Castaway destination trailers is designed specifically for you! Because of the inclusion of exceptional features like a 101" wide body and 84" interior height, there is plenty of room for you and your guests to enjoy the Castaway anywhere you've chosen to travel or park. What makes the Castaway especially unique is its handicap-compliant design which will make certain that everyone gets to easily join in on the fun. A 48" x 30" one-piece fiberglass shower in the bathroom is just what you need while getting ready or cleaning up after an afternoon mud fight, and the 10 gallon water heater with quick recovery will ensure that you will always have enough hot water to stay clean and refreshed.
Stock# 26U134P
| Sleeps | 2 |
| Slides | 4 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 1620 lbs |
| GVWR | 13620 lbs |
| Dry Weight | 11144 lbs |
| Cargo Capacity | 2476 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV |
| Awning Info | 10' and 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TCMP21K6010243 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
As demand for the Palomino grew, Mr. Landey felt it would benefit his company, Vanguard Ind., to relocate. With most manufacturers and industry suppliers located in the Elkhart, In. area the move eastward seemed logical. Vanguard Industries settled in the community of Colon in 1972. Once in Colon he began to put his plans in motion. By 1973 he had built the main production facility and within days Palomino tent trailers were rolling out the doors.
In 1976, Vanguard added its own Needle Division, in 1978 its own Metal Fabrication Plant, and has several cold storage facilities. On May 27, 1992, the primary production building and offices were destroyed by fire. By late August, 1992, the first 1993 model Palomino rolled of the line in the new 52,300 sq. ft. facility, which was built on the same site as the previous building had been.
The year 1998 continued to see expansion with the addition of a new 75,000 sq. ft. production facility, and another storage facility. In 2002 Vanguard was purchased by Forest River, Inc. This allowed for rapid growth and the introduction of two new towable lines of travel trailers and fifth wheels, Puma and Sabre by Palomino.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

