Used 2019 Dutchmen RV Aerolite 2923BH
JUST ARRIVED! DOUBLE BUNK FLOORPLAN!
Dutchmen Aerolite travel trailer 2923BH highlights:
- Double-Size Bunks
- Dual Entry
- Fireplace
- Tri-Fold Sofa
- Outdoor Kitchen
Your search is over! You have found the RV of your dreams with this Aerolite travel trailer! With sleeping space for nine, a front private bedroom, and an outdoor kitchen, this unit has everything you could possibly need for exciting adventures with the family. You will also appreciate having a spectacular living area in which to gather with the family at the end of the night as you watch a movie together on the LED HDTV or simply enjoy the soft crackles coming from the fireplace.
With the Dutchmen Aerolite travel trailer, you will always find exceptional interior comforts, like the 6' 10" ceiling height that delivers a residential feel, the stainless steel appliances, and the LED lighting throughout. The family will enjoy listening to the superb quality coming from the Jensen soundbar, and you will be thoroughly impressed by the iN-Command control system that allows you to monitor and change various electrical functions throughout the Aerolite with the ease of your smart phone. And the Industry-Best 3-year limited structural warranty that comes with each Aerolite allows you to enjoy your travel trailer for years to come!
Stock# 26U172A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 848 lbs |
| Dry Weight | 6998 lbs |
| Cargo Capacity | 2682 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDT29227KP910259 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
RVing is about feeling boundless excitement as you reach your next destination. Whether you’re boondocking off-the-grid or hooked up at a campsite, each new day unfolds and limitless adventure awaits. Rving is about immersing yourself in laughter and storytelling with family and friends around the campfire. Making memories you won’t soon forget. This is Dutchmen. This is the soul of RVing.
Everything we put into our RV units is designed not only to help you hit the road in comfort and style, but to also help you make memories with family, friends, and fellow travelers along the way. We don’t just build and sell RVs—we are RVers, founded by RVers, for RVers. That’s why we have the industry’s best RV warranty, 100% pre-delivery inspection, and are the leader in parts and service.
From our ultra-light travel trailers to toy haulers, our small campers to luxury fifth wheels, we offer a variety of RV options. Whether your idea of the perfect getaway is dispersed camping or a luxury RV resort, each of our RVs is designed to help ensure every trip you take is memorable. Your RV is waiting for you, let us help you find it.
No matter which Dutchmen RV you choose or where you park it, at Dutchmen, you’re family. We build every one of our RVs with you in mind. We’re right there beside you in spirit every mile of the way. And when you see another Dutchmen on the road or at the campsite, you’ll know your fellow travelers share the soul of RVing with you.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

