Used 2018 Thor Motor Coach ACE 29.4
JUST ARRIVED! ONLY 20,187 MILES!
Step inside behind the front passenger seat and notice the spacious interior with a large driver's side slide out fully extended. There is a jack-knife sofa to the left of the main door. Opposite find a booth dinette with 40" LED TV overhead. The dinette features two sets of seat belts, with two more on the jack knife sofa so your backseat travelers can be safe while moving down the road.
Above the cab area you will find a drop-down overhead bunk for an additional 46" x 74" sleeping space that the kids will need to draw straws for. There is a coffee table beneath the bunk between the two captain seats where you can enjoy an early morning cup of Joe.
The kitchen area is partially within the large slide out. Here you will find a large sink, a three burner range with overhead microwave oven, and a pantry plus refrigerator just off the slide making cooking and food prep simple.
A convenient bathroom is opposite and includes a 24" x 36" shower, vanity with sink, and toilet. There is also an overhead cabinet along one side for storing towels and toiletries.
The rear bedroom features a slide out king size bed with nightstands and overhead cabinets. Opposite the bed find a closet and dresser providing more storage space, plus a 32" LED TV.
Along the outside of this traveling home you can enjoy an exterior 32" LED TV and watch favorite shows and movies out under the stars. There is also an exterior and so much more!
Stock# 24U102A
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 33000 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 88 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 54 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 18' Power |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1F65F5DY4H0A18033 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Welcome to Thor Motor Coach, the #1 Motorhome Brand in North America, producing nearly 1 out of every 4 motorhomes sold each year. Formed in 2010 as a strategic merger of Damon Motor Coach and Four Winds International, we build many of the world’s most recognized motorhomes. As an industry leader in introducing cutting-edge innovations, we offer a wide range of styles, sizes, floor plans and features – delivering coaches that fit every customer’s lifestyle and budget.
Our diverse product lineup includes gas and diesel powered Class A and Class C motorhomes, as well as several innovative Class B options as well. By building a variety of unique styles, sizes, and floorplands, we offer motorhomes that feel custom-made – at a truly competitive price.
With so many unique models available, Thor Motor Coach motorhomes are priced to fit anyone’s budget – from families buying their first motorhome, to full-timers looking for a roaming “dream home.” No matter how you choose to spend your time or your money, there’s a Thor Motor Coach motorhome that fits your needs.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

