Used 2017 Keystone RV Outback 333FE
JUST ARRIVED! PICTURES COMING SOON!
Triple slide outs, two entry doors, and a PanaView window above the front entertainment center are just a few of the features that are available on this Outback 333FE travel trailer.
As you enter the main door, you will find yourself in the combined living and kitchen area. With dual opposing slide outs there is lots of floor space available. The slide out along the door side has theater seats and overhead cabinets. Along the front wall you will find the entertainment center with a PanaView window above for a beautiful view outside, and a fireplace which is sure to come in handy on those chilly evenings. The slide out along the road side has a sofa sleeper with overhead cabinets and a dinette.
In the kitchen area, to the left of the entry door there is a large sink, three burner range, and a refrigerator. On the opposite side of the trailer you will find a storage cabinet, and a large pantry for your canned goods.
The side aisle bathroom has a radius shower, sink, and a toilet. A second sliding door separates the bathroom from the rear bedroom. Across from the bathroom there is a handy corner linen cabinet for towels and such.
In the rear bedroom you can rest and relax on the slide out king bed. Across from the bed there is plenty of storage with the wardrobe and dresser. The second entry door into the trailer is next to the dresser allowing easy access to the bedroom and bathroom from outdoors.
The chef in the family will enjoy the outside kitchen which features a two burner cooktop and a sink. Now you can spend more time with your family while fixing light snacks. Outside you will also find exterior storage areas and more!
Stock# 26U139P
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1175 lbs |
| Dry Weight | 8530 lbs |
| Cargo Capacity | 1970 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR HDTV |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT33321HB453429 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
When Cole Davis founded Keystone RV in 1996 his vision was clear: to build a quality RVs loaded with features, and provided exceptional value to owners. To accomplish his goal, Cole would recruit and build a strong team, focus on keeping overhead low, and empower the people closest to the customer to make decisions.
Today, Keystone RV Company is the #1 manufacturer of towable RV’s in North America with more than a million owners, 5,000 team members and over a million square feet of manufacturing in Goshen, Indiana and Pendleton, Oregon. Although a lot has changed, Cole’s wisdom still guides us. Our goal is to surprise and delight our owners at each and every touchpoint, providing them with the information, quality, and assurance they need to move in the direction of their dreams – to Live It Out™
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

