Used 2013 Thor Motor Coach Chateau 28Z
JUST ARRIVED! ONLY 15,088 MILES!
Mileage: 15,088 Miles
Thor Motor Coach Chateau Class C w/Rear Queen Bed Including Storage Cabinets Both Sides of Bed, Side Aisle Bath w/Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Refrigerator, Slideout 3 Burner Range w/Microwave Above/Dbl. Kitchen Sink & Booth Dinette, Cab Over Bunk, Sofa & Much More! Available Options May Include: 19" LCD TV in Bedroom.
Stock# 26U115P
Chassis: Ford
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1FDXE4FS3DDA93705 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Welcome to Thor Motor Coach, the #1 Motorhome Brand in North America, producing nearly 1 out of every 4 motorhomes sold each year. Formed in 2010 as a strategic merger of Damon Motor Coach and Four Winds International, we build many of the world’s most recognized motorhomes. As an industry leader in introducing cutting-edge innovations, we offer a wide range of styles, sizes, floor plans and features – delivering coaches that fit every customer’s lifestyle and budget.
Our diverse product lineup includes gas and diesel powered Class A and Class C motorhomes, as well as several innovative Class B options as well. By building a variety of unique styles, sizes, and floorplands, we offer motorhomes that feel custom-made – at a truly competitive price.
With so many unique models available, Thor Motor Coach motorhomes are priced to fit anyone’s budget – from families buying their first motorhome, to full-timers looking for a roaming “dream home.” No matter how you choose to spend your time or your money, there’s a Thor Motor Coach motorhome that fits your needs.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

