Used 2013 Thor Motor Coach Challenger 37DT
JUST ARRIVED! ONLY 36,024 MILES!
Mileage: 36,024 Miles
Thor Motor Coach Class Challenger w/Rear Queen Bed w/Nightstand & Closet, Chest of Drawers Slideout w/19" LCD TV Above, Walk-Thru Bath w/Private Toilet Area, Linen Cabinet, 32" x 32" Shower, Dual Sinks w/Overhead Cabinet & Washer/Dryer Prep Between, 32' LCD TV w/Fireplace Below, Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range w/Micro./Refrigerator & Pantry Slide, Sofa & U-Shaped Dinette Slideout, and Much More!
Stock# 25U224P
Chassis: Ford
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 65 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | CHD37DT0107919 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Welcome to Thor Motor Coach, the #1 Motorhome Brand in North America, producing nearly 1 out of every 4 motorhomes sold each year. Formed in 2010 as a strategic merger of Damon Motor Coach and Four Winds International, we build many of the world’s most recognized motorhomes. As an industry leader in introducing cutting-edge innovations, we offer a wide range of styles, sizes, floor plans and features – delivering coaches that fit every customer’s lifestyle and budget.
Our diverse product lineup includes gas and diesel powered Class A and Class C motorhomes, as well as several innovative Class B options as well. By building a variety of unique styles, sizes, and floorplands, we offer motorhomes that feel custom-made – at a truly competitive price.
With so many unique models available, Thor Motor Coach motorhomes are priced to fit anyone’s budget – from families buying their first motorhome, to full-timers looking for a roaming “dream home.” No matter how you choose to spend your time or your money, there’s a Thor Motor Coach motorhome that fits your needs.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

