New 2026 Coachmen RV Chaparral 336TSIK
COMING SOON! CONTACT US TO RESERVE THIS UNIT TODAY!
Coachmen RV Chaparral mid-profile fifth wheel 336TSIK highlights:
- Dual Opposing Slides
- Free-Spanning Table
- Bedroom Dresser
- Extra Deep Single Basin Sink
- Tri-Fold Sofa
Are you wanting to trade out your busy work weeks for relaxing vacations? This fifth wheel can give you just that! Once you arrive at your destination, set up the 16' power awning with LED lights and enjoy some fresh air before you unpack your bags. The chef can start lunch on the GE Profile 21" oven with a residential cooktop, and there is an island with two barstools if the little ones want to color while they wait on their food. This model also includes a large pantry plus extra counter space with overhead storage for dishes. Everyone can take turns cleaning up in the full bath that includes a spacious shower and a linen closet to keep clean towels close by. When it's time to call it a night, you'll enjoy the king bed slide out in the front bedroom, while your guests take the rear tri-fold hide-a-bed sofa!
The Tri-Tex™ powder coated frame technology is up to 5X more weather resistant, and the Equa-Flex® suspension with 1/2" thick anodized shackles, bronze bushings, and greasable Zerk® fittings will make towing easier than ever. There is also a Solar Source +™ package with an upgraded 200W roof-mounted solar panel, along with an upgraded lithium-ready converter and 30AMP charge controller by Rich Solar® to support off-grid capability. To top it off, the 6X™ Double Azdel® aluminum cage sidewall system helps deliver a strong, vacuum-bonded build, while the upgraded Carbon & Walnut entertainment center with JBL® soundbar adds a premium touch. Now that's what I call luxury! Choose a Chaparral fifth wheel today!
Stock# 26A234
Interior Color: CARBON
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Interior Color | CARBON |
| Hitch Weight | 1880 lbs |
| GVWR | 13500 lbs |
| Dry Weight | 10519 lbs |
| Cargo Capacity | 2981 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Side by Side Stainless Glass 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 50" 4K Smart LED TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | TS334277 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Coachmen RV is built upon a simple principle… "Dedicated to the enrichment of your life." By providing you with long term value through all that we do, our focus is on providing a product with superior value and backing it through superior service and support. Once you become a Coachmen owner, we are committed to enhancing your Coachmen RV ownership and lifestyle experience… creating friends for life and memories that will last a lifetime.
At Coachmen you will find a rich history of commitment from our Team Members. This commitment extends to our owners and in the pride we have for our brand. The close relationship that we share with our owners and our dealers is a quality that others have been trying to mimic over our 57 year history. Our goals and principles remain well in focus.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

