New 2026 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 242BARV
COMING SOON! CONTACT US TO RESERVE THIS UNIT TODAY!
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 242BARV highlights:
- Rear Bathroom
- Front Bedroom
- Outside Kitchen
- Outside Camp Shower
You will love this travel trailer front bedroom. Ideal for you and your partner, this bedroom is fitted with a 60 x 80 queen bed with super storage, dual wardrobes beside the bed and a over head cabinet. In the kitchen area you will find a 12V refrigerator, pantry, three burner cooktop and a bar countertop with chairs to have a nice drink on a hot day, in addition, you or your guests can rest on the 68" trifold sofa. Take a relaxing bath in the full bathroom furnished with a 34" shower and overhead cabinets. You will also love the outdoor camp kitchen, perfect to have a meal while admiring nature.
Lightweight living and camping is found with the Apex Ultra-Lite travel trailers by Coachmen. These eco-friendly units are made to last thanks to the Azdel composite sidewalls, the laminated aluminum floor, and the vacuum-bonded laminated trussed roof. There is a friction hinge entrance door, a 400-watt solar panel with a 30 Amp control charger, and slam latch baggage door catches for easy unloading. Some of the interior comforts you'll fall in love with are the one-piece seamless edge countertops, the hard valances with roller shades, and the Sorrento cabinetry. The Apex Ultra-Lite trailers also include USB/USB-C chargers. And when the adventure’s over, the hot/cold outside shower makes it easy to rinse off sandy feet, muddy gear, or pets before you ever step back inside.
Stock# 26A231
Interior Color: SORRENTO
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 2 in |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | SORRENTO |
| Hitch Weight | 740 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5772 lbs |
| Cargo Capacity | 1828 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 48000 gal |
| Water Heater Type | On demand tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED Smart TV |
| Awning Info | 16' Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | TS050294 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Coachmen RV is built upon a simple principle… "Dedicated to the enrichment of your life." By providing you with long term value through all that we do, our focus is on providing a product with superior value and backing it through superior service and support. Once you become a Coachmen owner, we are committed to enhancing your Coachmen RV ownership and lifestyle experience… creating friends for life and memories that will last a lifetime.
At Coachmen you will find a rich history of commitment from our Team Members. This commitment extends to our owners and in the pride we have for our brand. The close relationship that we share with our owners and our dealers is a quality that others have been trying to mimic over our 57 year history. Our goals and principles remain well in focus.
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

