New 2026 Aliner Scout Lite 1512 G6
!!!! BEAUTIFUL TRAVEL TRAILER !!!!!
The 2026 Aliner Scout Liteis designed as a minimalist, ultra-lightweight A-frame camper focusing on durability and ease of towing. It is engineered for single travelers or couples and can be towed by most smaller vehicles.
- Setup: Quick 30-second set-up, featuring high-wind lift assist
- Exterior: Aluminum wheels, 10" electric brakes, 5" tubular steel frame, diamond plating, and Lexan skylights.
- Interior: Mirage Gray Blackout curtains, Shalestone countertops, 5/8" Euro-style cabinets, and a Fantastic Fan.
- Comfort: Rear sofa (converts to 56-inch bed) and a front dinette/bed.
- Utility: sink, and interior/exterior LED lighting.
Stock# 26S029
| Sleeps | 2 |
| Length | 13 ft |
| Ext Width | 6 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 130 lbs |
| GVWR | 3000 lbs |
| Dry Weight | 1190 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Refrigerator Type | 12V electric |
| Refrigerator Size | 1.7 cu ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 7G5AS1510TA011007 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

