New 2026 Aliner Scout Lite 1512 G6
!!!! BEAUTIFUL TRAVEL TRAILER !!!!!
The 2026 Aliner Scout Lite is a minimalist, hard-sided, and lightweight A-frame camper designed for easy towing by small vehicles, often serving as a significant upgrade from tent camping
- Towing: Ultra-lightweight, capable of being towed by most small SUVs and sedans.
- Exterior: 14-inch tires, Azdel composite walls, 4 stabilizer jacks, and often a front/rear Lexan window.
- Interior Amenities: A rear dinette that converts into a 56-inch wide bed, a front bed
, a 12-volt refrigerator, a small sink, interior/exterior LED lights, and a Fantastic Fan.
- Build: The Scout Lite features a "bare necessities" design, focusing on providing a durable hard-shell roof and walls that sets up in under 30 seconds.
- Construction: Uses Azdel composite on the roof and sidewalls.
- Styling: Often features Mirage Gray exterior with Blackout curtains and Shalestone countertops.
Stock# 26S027
| Sleeps | 2 |
| Ext Width | 6 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 130 lbs |
| GVWR | 3000 lbs |
| Dry Weight | 1190 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Refrigerator Type | 12 volt electric refrigerator |
| Refrigerator Size | 1.7 cu ft |
| LP Tank Capacity | 20 LBS |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 7G5AS1517TA011005 |
Scan this QR code with your smartphone to save this page and have mobile access to this unit's information.
Loading
Disclaimer
Field of RV Dreams is an AMVIC Licensed Business.
Units may be equipped differently than in the website videos, photos, and/or descriptions. We strongly encourage physically viewing our inventory before completing any purchase.
Field of RV Dreams prices reflect the lowest price with factory rebates and incentives already applied.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

.png?modified=1008202504363963)
.png?modified=1008202504381375)
.png?modified=1008202504395461)
.png?modified=1008202504405684)
.png?modified=1008202504440089)
.png?modified=1202202522053605)
.png?modified=1008202504422078)

